tr

Temel Yangın Eğitimleri

Temel Yangın Eğitimleri

Temel Yangın Eğitimleri,

6331 sayılı iş güvenliği kanununa göre her işletmenin bir yangın güvenliği ekibi kurması gereklidir. Senede en az 1 kez olmak üzere düzenli yangın tatbikatları gerçekleştirilerek çalışanları yangın durumunda yapılması gerekenler konusunda bilinçlendirmesi zorunludur. Ilgaz OSGB (Ilgaz İş Sağlığı ve Güvenliği) İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimleri ile Kastamonu, Karabük, Çankırı, Sinop ve Boyabat sınırları içerisinde’de verdiğimiz Temel Yangın Eğitimleri programı ile çalışanlarınızda bu bilincin oturmasını sağlıyoruz.

Tipik bir yangın eğitimini aşağıdaki başlıklar halinde sıralayabiliriz.

  • Yangın güvenliğinin tanımı ve ilgili terimleri
  • Mevzuat ile ilgili bilinmesi gerekenler
  • İşyerinde güvenli ortamlar ve sistemlerin inşa edilmesi
  • Yangın söndürme ve yangınla mücadele yöntemleri
  • Yangınlarda kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerden kaynaklı riskler
  • Aktif olmayan yangın söndürme sistemleri
  • Aktif yangın söndürme sistemleri
  • Aktif yangın söndürme yöntemlerinin uygulanması
  • Yangın Tatbikatının Önemi

Uygulamalı eğitimlerin her zaman sözlü eğitimden daha etkili olduğu bilinmektedir. Çalışanlarınıza verilen güvenlik talimatlarının ve diğer sağlık ve güvenlik eğitimlerinin gerçek bir senaryoda uygulamalarına ve görmelerine imkanı vermektedir.

Yaygın tatbikatı, izlenen acil durum planlarının amaca uygun olup olmadığını ve tüm çalışanların binadan yeterince hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilip edilemediğini, önceden belirlenen yere taşınıp taşınamadığını görme fırsatı sunar.

Yangın tatbikatı, insanların gerçek bir yangın durumunda nereye, nasıl gideceklerini öğretmekle birlikte, yangın tatbikatı için görevlendirilmiş yetkili kişilerin de bu konuda tecrübe kazanmalarına yardımcı olur.

Yangın tatbikatları sırasında görülen olumsuzluk ve eksiklikler yönetim ile paylaşılarak nelerin iyileştirilebileceği ve eksikliklerin nasıl giderilebileceği yönünde planlama yapabilirler. Böylece herhangi bir yangın ihtimalinde, tahliye ve yangına müdahalede riskler minimize edilmesi sağlanır. Yangın güvenliği eğitimi veya yangın eğitimi ve yangın sertifikası kursları için Kastamonu, Karabük, Sinop, Çankırı illerinde faaliyet gösteren işletmelere, Kişisel koruyucu donanımlar, iş güvenliği, iş sağlığı, mobil sağlık hizmetlerini profesyonel İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri Hekimleri ile veren, Ilgaz Osgb (Ilgaz İş Sağlığı ve Güvenliği) profesyonellerinden yardım alarak, işletmeniz ve çalışanlarınızı kaza ve risklere karşı koruyabilirsiniz.

Whatsapp
Ilgaz Osgb
Ilgaz Osgb
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?