tr

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda

Kastamonu Ilgaz İş Sağlığı ve Güvenliği (Ilgaz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) 2016 Yılında kurulan, yasalar çerçevesinde işveren ve işçilere İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti sunan, bünyesinde İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personellerini bulunduran, işyerlerinde çalışan işçi ve işverenleri, iş kazaları ve iş risklerine karşı danışmanlık hizmeti sunan 6331 Sayılı Kanun Kapsamında hizmetlerini sürdüren bir kuruluştur.    

Kastamonu Ilgaz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, İş Sağlığı ve İş Güvenliğini öncelikle Kastamonu ve sınır komşusu illere hizmet verebilecek şekilde yapılandırılmıştır. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere Makine Ekipman Periyodik kontrolleri, Ortam Ölçümleri, Topraklama Kontrolleri, ilk Yardım Eğitimi, işyeri hekimliği ve iş güvenliği hizmeti vermektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından onaylı Mobil Sağlık Hizmeti ile talep eden işyerlerine Mobil Sağlık Hizmeti vermektedir. İşverenin işgücü kaybını minimize etmekte ve işe başlayacak çalışanların aynı gün işe başlamasını sağlamaktadır. 

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve çalışanların “insana yakışır” çalışma şartlarında istihdam edilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yasal düzenlemeler, denetimler, projeler, etkinlikler ve iş birlikleri hayata geçirilmeye devam etmektedir.

Çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunma yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmalar;  Osgb’lerden hizmet almayan ve görevlendirmesi yapılmayan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personelinin her biri için ayrı ayrı olmak üzere, aykırılığın devam ettiği her ay için 17 bin TL’den başlayarak 52 bin TL’ye kadar (2022 yılı için yeniden değerleme oranına göre) değişen oranlarda idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Ilgaz Osgb olarak işverenlere önerimiz; iş sağlığı ve güvenliği konusundaki harcamaları masraf olarak değil “yatırım” olarak görmeleridir. Bir iş kazasını veya işe bağlı meslek hastalığını önlemek için yapılacak harcama, bu olaylar olduktan sonra oluşacak zararı telafi etme maliyeti ve tazminatı ile kıyaslandığında çok küçük bir meblağ olarak kalacaktır.

Unutmayınız ki!

İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerinin her ne sebeple olursa olsun ertelenmesi; iş kazalarına, meslek hastalıklarına ve iş cinayetlerine Ortak Olmaktır.

Ilgaz İş Sağlığı ve Güvenliği

Whatsapp
Ilgaz Osgb
Ilgaz Osgb
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?