tr

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
 
İş Güvenliği Nedir?
 

İş güvenliği; işyerinde, çalışanlara sağlıklı ortam sağlamak, çalışma ortamının olumsuz etkilerinden çalışanları korumak, iş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu temin etmek, oluşabilecek riskleri değerlendirmek ve oluşabilecek maddi ve manevi zararları minimize etmek ve çalışma ve üretim verimini artırmaktır.

 
İş Sağlığı Nedir?
 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlandığı üzere “iş sağlığı, iş yerinde sağlık ve güvenliğin tüm yönleriyle ilgilenir ve tehlikelerin birincil olarak önlenmesine güçlü bir şekilde odaklanır.
Sağlık, yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali” olarak tanımlanmıştır.

 
Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?
 

İş yerlerinin çalışanlarına belirli periyotlar da yaptırmaları gereken tıbbi tahlil ve tetkikleri kendi çalıştıkları yerde yapılmasına imkan veren mobilize edilmiş olan sistem mobil sağlık (gezici sağlık) sistemi olarak adlandırılır.

Bu sistem meslek hastalığı ile ilgili iş yerlerinde belirli periyotlarla yapılan tetkiklerle sağlanır. 6331 sayılı kanun
gereği bir işe başlamadan önce çalışanların iş için sağlık raporlarını tamamlamaları zorunludur. Alınan sağlık raporu ile çalışanlar için o işle ilgili oluşabilecek meslek hastalıkları daha önceden tespit edilerek, çalışacağı işe uygun olup olmadığı tespit edilir.

Bu işyerlerinde oluşacak kaza durumlarını değerlendirerek, çalışan kişileri korumak, iş sebebiyle oluşabilecek meslek hastalıklarını tespit edebilmek ve işyerini korumak gibi avantajlar sağlar.

 
İş Güvenliği Hizmeti Nereden Nasıl Alınır?
 

Bir İşletmenin üretim, depolama, pazarlama veya muhasebe departmanlarının kendilerine özgü çalışma alanları bulunmaktadır. İSG hizmeti tüm bu alanların sağlıklı şekilde işlemesini, iş kazalarının olmamasını, işletmenin temelini oluşturan omurganın güvenli şekilde yürümesini sağlayan hizmettir.
İş güvenliğinin, iş yerinin tehlike sınıfına göre uzman görevlendirilmesi, iş yeri sınıfa uygun uzmanın atanması, hizmetlerin profesyonel şekilde verilmesi için ilk şartıdır.
Kastamonu Ilgaz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (Ilgaz Osgb) bu hizmeti en doğru şekilde, İş Güvenliği profesyonellerini görevlendirerek Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

 
İş Sağlığı Hizmeti Nereden Nasıl Alınır?
 

Bir İşletmenin üretim, depolama, pazarlama veya muhasebe departmanlarının kendilerine özgü çalışma alanları vardır. İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti tüm bu alanların sağlıklı şekilde işlemesini, iş kazalarının minimize edilmesini, işletmenin güvenli şekilde yürümesini sağlayan hizmettir.

Kastamonu Ilgaz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (ILGAZ OSGB); hizmet almak isteyen işverenlere, iş yerinin çalışan sayısına ve iş yeri tehlike sınıfına göre İşyeri Hekimi ve Diğer Yardımcı Sağlık Personeli (Dsp) görevlendirir. Çalışanların sağlık ve iş yeri şartlarını değerlendirir. Meslek hastalıkları ve oluşabilecek olumsuzluklara yönelik tedbirlerin alınmasını sağlar. Karadeniz Bölgesi ve Tüm İllerde hizmetlerini sunmaktadır.

 
Mobil Sağlık Hizmetleri Nasıl Alınır?
 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği; iş verenler, çalışanların sağlık muayenelerini yaptırmakla yükümlüdür. Tüm çalışanların sağlık tetkiklerinin, işe girişten itibaren belirli aralıklarla tekrarlanması ve takip edilmesi gerekir. Sağlık kontrollerinin zamanında yapılması, sorunları önceden belirlenmesini ve oluşabilecek risklere karşı tedbir alınmasını sağlayacaktır.

Kastamonu Ilgaz OSGB; İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılması gereken İşitme Testi (odyometrik), Solunum Foksiyon Testi (SFT), Akciğer Grafisi, Aşı uygulamaları, Laboratuvar tetkikleri, Görme bozuklukları ve Renk Körlüğü taraması, Portör taramaları ve diğer tüm periyodik sağlık tetkik hizmetlerini, Mobil Sağlık (gezici isg aracı) araçlarımız ve sağlık personellerimiz ile iş yerlerinde vermektedir.

Whatsapp
Ilgaz Osgb
Ilgaz Osgb
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?